A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumi vizsgálatai megerősítették az afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét két, Mogyoród térségében talált vaddisznóban.
Az országos főállatorvos szigorúan korlátozott területté nyilvánította az érintett vadgazdálkodási egységet, valamint további négy vadgazdálkodási egységet fertőzött területként sorolt be, melybe sajnos Csömör is beletartozik. A vírus ellen nincs hatékony védekezés, a fertőzött állatok mindegyike elpusztul a betegségben.
Önkormányzatunk egyeztetett a helyi vadásztársasággal, akik megerősítették a hírt. A szakmai protokoll szerint, a vadászok elejtik a vaddisznókat, ugyanakkor a legtöbb állat rövid időn belül magától is elpusztulna. Ez azt jelenti, hogy a vaddisznópopuláció döntő hányada eltűnik a térségből, és sajnos évekbe telik, mire vissza tud majd állni a csömöri területek ökoszisztémája.
Erdőn járók, kirándulók figyelem!
Kérjük, hogy semmilyen sertéshús-alapú ételmaradékot ne hagyjanak a természetben, mert ezzel hozzájárulhatnak a vírus terjedéséhez! Ez nem csak a fertőzések időszakában, hanem minden esetben fontos!
Ha elhullott, vagy még élő, de betegnek tűnő állatot találunk, NEM szabad megközelíteni megérinteni, azonban a hely pontos meghatározásával (GPS koordináták meghatározásával) jelenthetjük a helyi vadásztársaságnak a csikvolgyivt@gmail.com e-mail címre írásban. Sürgős esetben pedig telefonon hívható Mátyás András hivatásos vadász a +36704559640 telefonszámon.
Magyarország házisertés-állománya továbbra is mentes a betegségtől, ugyanakkor kiemelten fontos a fertőzés házi sertésekre történő átterjedésének megelőzése és a járványvédelmi előírások maradéktalan betartása az állattartók részéről. Igyekezzünk közösen megvédeni a házisertés állományt a fertőzéstől!


