A képviselő-testület 11 fő részvételével tartotta meg ülését.
1.)Közösségi tér- és közterület-fejlesztési program 2023-2027. – I. 3. Rekreációs-szabadidős terek – Kilátó építése – döntés a tervkoncepciókról
Fábri István polgármester ismertette, hogy a 100%-os támogatásból, a Szent István-hegyen épülő kilátó tervezőjének kiválasztása megtörtént az EKHO Építész Műterem Kft , Emődi-Kiss Tamás építész személyében. Többszöri egyeztetések és a megvalósításhoz szükséges alapadatok biztosítása után elkészültek a tervező általi koncepció tervek, melyeket a tervező mutatott be személyesen az ülésen.
Fontos megjegyezni, hogy az illetékes szakbizottságok képviselői, a beruházási tanácsnok, a környezetvédelmi tanácsnok, a műszaki osztályvezető, a projektvezető, a polgármester, illetve a tervező részvételével megtartott tervegyeztetői fórumon az önkormányzat megfogalmazta, hogy olyan kilátót szeretne megvalósítani, amely tájba illeszkedő, környezetbarát megoldású, és költségracionális megoldásokat egyesít. A testületi döntés után a kiválasztott koncepciót előzetesen megküldik a főépítésznek véleményezésre, hiszen az engedélyezési eljárás során a Tervtanács álláspontját is ki kell kérni. A képviselő-testület egyhangúlag úgy döntött, hogy a Csömöri Kilátó engedélyes tervezési munkáira az EKHO Építész Műterem Kft-t tervét elfogadja.
2.) Csömör Nagyközség Önkormányzatának Adórendelete – a 2025. évi költségvetés megalapozása a központi elvonásokkal összefüggésben
Fábri István polgármester ismertette, hogy aPénzügyi, Ellenőrző és Vállalkozói Bizottság november 25-i ülésén megvitatta a helyi adórendelet változtatásának különböző elemeit, a lehetséges alternatívákat. Alapvetésként fogalmazódott meg, hogy az utóbbi bő egy évtizedben folyamatosak a központi elvonások az önkormányzatoknál, mely minden önkormányzatot érint. Ilyen például az SZJA végleges elvonása (2013. évtől), illetve és a gépjárműadó két lépcsőben történő elvonása (2013. és 2021. évtől). Ez jelen költségvetésünkben több mint 100 millió Ft-os bevételkiesését jelent. De további elvonást is tapasztaltunk az érdemi nagyságú helyi iparűzési adó kapcsán:
Az ún. szolidaritás (hozzájárulási) adó Csömör nagyközség esetében a 45 millió Ft-os összegről 8 év alatt megtízszereződött (450 millió!).
Emellett több egyéb, központi „szigorítás” is érte a településünket az utóbbi négy évben (a gépjárműadó teljes elvétele mellett):
a.) A koronavírus járvány időszakában a szükséges plusz kiadások kompenzálása helyett még a bérleti díj bevételeinket sem emelhettük, amivel ezen kiadások mellett még az inflációs többéletkiadásokat sem tudtuk fedezni.
b.) A lakossági rezsitámogatásokkal szemben az önkormányzatoknál és intézményeiknél 5-10-szeres (!) rezsi emelés történt, ami egyrészt csak részben csökkent az elmúlt években, másrészt százmilliós nagyságrendű épületenergetikai beruházásokat tett szükségessé (pályázati vagy egyéb központi támogatás hiányában mindezeket 100%-ban önerőből kellett megvalósítanunk).
c.) Megtiltották az önkormányzatoknak, hogy a nagy tehergépjárművek után behajtási díjakat szedjenek be. Ez a település útjainak kontrollálhatatlan terhelésén túl tízmilliós nagyságrendű, régóta a települési költségvetés szerves részét képező bevételkiesését jelentett.
Az Országgyűlés által elfogadott 2025. évi költségvetés önkormányzati része a szolidaritási adó újabb megemelését irányozta elő, ami Csömör esetében már 520 millió Ft-os elvonást jelent 2025-ben.
Ezenkívül teljesen új elem, hogy az előző évhez képest keletkező plusz iparűzési adó teljes (!) összegét elveszi az állam minden önkormányzattól. Ez az újabb elvonás értelemszerűen nem csak a jövőbeni gazdasági szereplők bevonását akadályozza (mint plusz adóbevétel elvonása), hanem az eddigi években a folyamatos elvonásokból eredő költségvetési „lyukak” betömését lehetetleníti el.
A testület megtárgyalta az új adórendeletet, mellyel kapcsolatban az alábbi döntéseket hozta:
8 igen, 2 nem 1 tartózkodás mellett az építményadót elfogadta az alábbiak szerint: az építményadót módosító rendelettervezetben a magászemélyeket érintő építményadót 60 m2 alatti ingatlanoknál 250 Ft/m2, a 61-160 m2 között 350 Ft/m2, 161 m2 feletti ingatlanoknál 450 Ft/m2ben állapították meg.
Fentiek miatt a testület 9 igen s 2 tartózkodás mellett úgy döntött, hogy felkéri a polgármestert és a Pénzügyi, Ellenőrző és Vállalkozói Bizottságot, hogy 2025. január 31-ig vizsgálja felül a település adórendeletét mind a csömöri telephelyű vállalkozásokat, mind a csömöri polgárokat érintő adók vonatkozásában és terjesszen javaslatot a képviselő-testület elé. Ugyanakkor felkérték a Népjóléti és Kulturális Bizottságot, hogy 2025. január 31-ig vizsgálja felül a település adórendeletét a csömöri polgárokat érintő adók szociális jellegű szempontjainak vonatkozásában, és tegyen javaslatot a képviselő-testület elé.