Az őszi-téli időszakban gyakoriak a légúti megbetegedések zárt közösségekben, a lakosság körében szétszórtan, vagy kifejezetten járványos formában. E betegségeket egyes baktériumokon kívül 5 víruscsalád mintegy 175 tagja képes kiváltani.
Ezeket gyakran influenzának nevezik, azon téves elgondolás alapján, hogy ez egy gyűjtőnév a hűléses, lázas, hurutos tünetekkel járó betegségek jelölésére.
Az igazi influenza az influenzavírusok által okozott gyakran súlyos lefolyású, illetve szövődményekkel járó légúti megbetegedés. A legjellemzőbb tünetek: láz, fejfájás, köhögés, torokgyulladás, ízületi, illetve izomfájdalom, általános levertség, fáradékonyság.
A magas láz a csecsemők, az idősek és a tartós betegségben szenvedők számára veszélyes: megterheli a szívet, a tüdőt, felboríthatja az anyagcserét (cukorbetegség), de ronthatja a vese-, máj- és vérképzőszervi betegségben szenvedők állapotát is. Gyakrabban lépnek fel szövődmények hörghurut, tüdőgyulladás a krónikus betegségekben szenvedőknél, az időseknél és a dohányosoknál.
A betegség megelőzése szempontjából fontos, hogy a járványos időszakban kerülni kell a zárt helyeket, a tömeget. A beteg pár napig maradjon otthon. A megelőzés másik, és leghatékonyabb módja az időben megkapott védőoltás.
Ebben az évben is lehetőség nyílik a 60 éven felüliek, valamint életkortól függetlenül egyes krónikus betegségben szenvedő személyek térítésmentes influenza elleni védőoltására.
Az influenza elleni oltásnak az a célja, hogy egyéni védelmet nyújtson azoknak, akiknél egy esetleges influenzavírus-fertőzés súlyos lefolyású, illetve szövődményekkel járó lehet.
Kiknek ajánlott az influenza elleni védőoltás?
Minden 60 évesnél idősebb személynek, továbbá életkortól függetlenül a krónikus légzőszervi betegségben szenvedőknek, pl. asztmás betegeknek, szív-, érrendszeri betegségben szenvedőknek, cukorbetegnek, krónikus máj- és vesebetegeknek, daganatos vagy más betegség miatt csökkent védekezőképességű személyeknek, illetve várandósok és gyermekvállalást tervezők.
A védőoltás beadásának pontos időpontjáról a háziorvosától tájékozódhat.
A kórokozó változékonysága miatt minden évben új oltóanyagot állítanak elő és az oltást is minden évben újra be kell adatni. A hazai influenza vakcina élő vírust nem tartalmaz, így megbetegedést nem okozhat. Az oltást követően csak igen ritkán lépnek fel olyan nem kívánt mellékhatások, mint láz, fejfájás. Helyi reakció (bőrpír, duzzanat az injekció helyén) az oltottak mintegy 20%-ánál jelentkeznek, de ezek a reakciók általában enyhék és 1-2 napon belül elmúlnak.
A térítésmentes oltások mellett gyógyszertárakban vényre beszerezhető az influenza elleni oltóanyag. Az influenza elleni széleskörű védekezés érdekében fontos, hogy minél nagyobb számú oltásra kerüljön sor.
Az influenza az egyetlen klasszikus vírusfertőzés, amely még napjainkban is világjárványokat képes létrehozni, s amely 1-3 évenként országokra, vagy egy-egy földrészre kiterjedő olyan járványokat okoz, amelyekben viszonylag rövid idő alatt igen nagyszámú megbetegedés fordul elő.
Az elmúlt évek csendesebb időszakait inkább vihar előtti csendnek, mint kedvező előjelnek kell tekinteni, mivel minél több csendesebb járványt élünk át, annál közelebb kerülünk egy új világjárvány kialakulásához.
AZ INFLUENZA MEGELŐZHETŐ!
Ne adjon esélyt az influenzának, oltassa be magát!
Szíves közreműködését előre is köszönjük!
Dr. Urbanics Gábor dr. Vörös József
járási hivatalvezető járási tisztifőorvos
Forrás:
Országos Epidemiológiai Központ,
EMMI Országos Tisztifőorvosi Feladatokért Felelős Helyettes Államtitkár tájékoztató anyagai