Search

Üdvözöljük!

Search
Search

Az én kertem, az én Földem! 1. rész

2020 február 04. –
Önkormányzati, települési hírek

Klímaváltozás, klímaszorongás, egyre többször olvashatunk, hallhatjuk ezeket a kifejezéseket. Hogy Földünk bajban van, tény, azonban mi magunk is számtalan dolgot tehetünk annak érdekében, hogy enyhítsünk a jelenlegi állapoton. Kis odafigyeléssel, hétköznapi szokásaink minimális megváltoztatásával rengeteget tehetünk saját és gyermekeink jövőjéért. Új sorozatunkban olvasóinknak adunk tanácsokat, ötleteket korunk egyik legnagyobb kihívásával, a környezettudatos szemlélet fejlesztésével kapcsolatban. A cikkek segítségével hónapról hónapra bemutatunk egy-egy témát, mely arra a kérdésre ad választ, mit tehetünk mi magunk Földünk, kertünk, lakóhelyünk, életminőségünk megóvása érdekében.

Csökkentsük együtt a csomagolást!

Mindennapi kényelmünket, jól bevált szokásainkat nem könnyű feladni. Viszont kis lépésekkel elindulhatunk egy olyan tudatosabb irányba, amivel sokat tehetünk a hulladékcsökkentésért. Hulladékunk legnagyobb része a csomagolás. A legtöbb termék, amit megvásárolunk, fémdobozban, nylonzacskóban, üvegben van.

Ha olyan boltot találunk, vagy előnyben részesítjük a helyi termelőket, a piacot, ahol kimérve kaphatjuk meg a szükséges élelmiszereket, akkor máris sok felesleges csomagolóanyagtól kíméljük meg magunkat, környezetünket. Ám ma már hagyományos boltok is kínálnak környezettudatos megoldásokat. Magyarországon egy nap alatt egymillió zacskót használunk. Ha kiszámoljuk, hogy a nyersanyagból mennyi energiabefektetéssel és idővel lesz zacskó, és megnézzük, hogy egy átlagos zacskó használata tíz perctől egy napig terjed, lebomlási ideje pedig akár 100 év is lehet,  akkor könnyen rádöbbenhetünk, mekkora pazarlás és szennyezés részesei vagyunk.

A tudatos vásárlás kellékei: bevásárlókosár, táska, dobozok, de vihetünk magunkkal textilzsákot is pékárunak, zöldségnek, gyümölcsnek. Ha ezek kiürülnek, akkor újra és újra meg lehet őket töltetni, elhasználódásuk akár években mérhető.

A csömöri Príma áruház vezetésének környezettudatos személete már az üzlet működtetésénél tetten érhető. Például a bolt fűtését a hűtők hulladékhője biztosítja, ami jelentős energiamegtakarítást eredményez. Az üzlet abbahagyta a nyomtatott reklámanyag-gyártást, ezzel alkalmanként 6-7000 db, hamar hulladékká váló papírtól kímélve meg a környezetet. A keresletre kereskedőként muszáj reagálniuk, de próbálnak minél több újrahasznosított, lebomló, a környezetet a hagyományosnál kímélőbb megoldást behozni a kínálatba. Minden kockázat megvizsgálása után arra jutottak, hogy a meleg ételt saját dobozban is el lehet hozni az üzletből. Nem csak a Príma, de más boltok is próbálkoznak szemléletformáló megoldások mögé beállni, így a Coop, a Trió ABC és a zöldségesek is csatlakoztak a Csömöri anyukák csoport szuper kezdeményezéséhez, a kölcsönszatyorhoz. Lelkes édesanyák bevásárlószatyrokat helyeztek ki kis kosarakban a boltokban, hogy aki nem hozott magával vászonszatyrot, annak se kelljen nejlonzacskót használnia. A kezdeményezés sokak tetszését kiváltotta, ám bőven van hova fejlődni, mivel a hazavitt szatyrok sajnos nem, vagy csak nagyon ritkán kerülnek vissza a kosarakba. Jó állapotú, megkímélt, lehetőleg textilből készült bevásárlószatyrokkal mindenki csatlakozhat a megmozduláshoz, és ne feledjük, a tudatos vásárló a használat után visszaviszi, amit kölcsön kapott. A zöldség, gyümölcs ma már szinte minden botban, sőt nagyáruházban is csomagolás nélkül vásárolható, és egyre kevesebb pénztáros lepődik meg döntésünkön. Érdemes tehát gyakorolni, hogy büszkén kihúzva magunkat egyre többször mondjuk: köszönöm, nem kérek zacskót!

                                                                                                                                         

Tudta?

  • A Csömöri Ajándékboltban kaphatóak olyan zsákok, melybe kenyeret, pékárut, vagy akár zöldséget-gyümölcsöt is tehetünk a vásárlás során, kiváltva ezzel a nejlonzacskót.
  • Ha IKEA bútort vásárolsz, a csomagolóanyagot elszállítja az áruház. Az igényt az ügyfélszolgálton kell jelezni.
  • Ma már számos üzlet kínál környezettudatos csomagolásokat, aki ezekben vásárol, már sokat tett a környezetért.

 

 

Megszakítás