Search

Üdvözöljük!

Search
Search

Nemzeti ünnepünkön adták át a díszpolgári és emlékérem kitüntetéseket

2024 március 15. –
Önkormányzati, települési hírek

Az önkormányzat március 14-én az 1848-49-es forradalom és szabadságharcra emlékezett a Hősök terén és a művelődési házban. Az ünnepség koszorúzással vette kezdetét a Petőfi-emléktáblánál, a Krammer Teréz Zeneiskola fúvószenekarának közreműködésében. A Nemzeti Dalt Baksa Vince, a helyi általános iskola tanulója szavalatában hallhattuk. Ezt követően a megemlékezés a művelődési házban folytatódott, ahol Fábri István polgármester ünnepi beszédét követően Kertész Péter színművész, a Mátyás Király Általános Iskola 2.c és 4.a osztályos tanulói, a szlovák nemzetiségi tanulók, illetve a Malá Furmicska táncosai, valamint a Furmicska Néptánc Egyesület lépett színpadra. A hagyományokhoz híven az ünnepségen adták át a Csömör Községért Emlékérem és Csömör Díszpolgára kitüntetéseket. Idén az emlékérmet a Gloria Victis Közhasznú Alapítvány és a Csömöri Szent Rita Karitász Közösség kapta, míg a díszpolgári elismerést Huszárik Kata, Csömörön élő, Jászai Mari-díjas színművésznő vehette át. A kitüntetetteket Tormay-Lesták Mária alpolgármester és Szántóné Hermányos Mária, a Népjóléti és Kulturális Bizottság elnöke méltatta.

Fábri István ünnepi beszéde

Tisztelt Csömöri Polgárok! Tisztelt Ünneplő Közönség!
Kedves Csömöri Diákok!

Március tizenötödike.
Minden magyar ember számára országunkban, a Kárpát-medence magyarlakta régióiban és a nagyvilág magyar közösségeiben különleges dátum.
Olyan dátum, amelyet kimondva, olvasva, hallva nem kell pontosítani, mindenki tudja: az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc évfordulóját jelöli.
Sokunkban különleges gondolatokat kelt, érzéseket ébreszt ez a nap.

A.) A politikusok, szónokok, történettudósok számára, nem véletlenül, a történelmi eszmefuttatások végtelen tárházát rejti a forradalom és szabadságharc és az azt közvetlenül megelőző reformkor időszaka.
A nyelvújítás mozgalma, Kazinczy Ferenc és tudós társainak tevékenysége nemzeti identitásunk egyik alapkövének, a magyar nyelvnek a modernizálását, a széles, művelt körben történő elterjesztését és elfogadtatását eredményezte.
A reformkor irodalma, Kölcsey Ferenc Himnusza, Vörösmarty Mihály Szózata a nemzeti öntudat fejlődésének szimbolikus alkotásai.
Petőfi Sándor szerelmi és forradalmi költészete a magyar irodalom meghatározó teljesítménye.
Széchenyi István lelkesedése a Magyar Tudományos Akadémia megalapításán, a „legnagyobb magyar” elméleti munkássága a politika- és gazdaságtudomány területén a magyar tudomány történetének meghatározó eleme; a dunai és a balatoni gőzhajózás szintén őáltala szorgalmazott elindítása a hazai közlekedés- és ipartörténet korszakos jelentőségű eseménye volt.
Kossuth Lajosnak, a forradalom és szabadságharc vezető alakjának két évtizedes küzdelme a politikai harcok színterének számító pozsonyi országgyűlésben a kárpát-medencei politikatörténet elemi erejű, és máig ható közéleti teljesítménye.

B.) Lakóhelyünk, térségünk emlékezete szintén közelebb hozza számunkra e dicső korszakot.
A híres, győztes isaszegi csata emlékét a Csömörhöz közeli kisváros dombtetőjén található Honvéd-szobor hirdeti, ahová minden év március 15-én, szép dimbes-dombos tájakon áthaladva többen gyalogosan túrázunk el, és ahol elhelyezzük a magunkkal vitt kis koszorút.
Horváth Lajos helytörténeti kutatásaiból tudjuk, hogy a forradalom és szabadságharc idején kb. 1 000 lakosú Csömör 129 fős nemzetőrséget állított. Az isaszegi csata utáni hadmozdulatok érintették a települést is. Őseink ránk hagyott öröksége arról árulkodik, hogy szeretett falunkban mindig is különleges tisztelettel adóztak ’48-’49 hőseinek, illetve az azt előkészítő reformkor nagyjainak.
A Petőfi Sándorról elnevezett művelődési házunk mellett a település régi utcáinak nevei is őrzik a kor legnagyobbjainak emlékezetét:
Pl. innen kisétálva a Vörösmarty Mihály utcába vagy a Széchenyi István útra jutunk; a faluközpontban Kossuth Lajos, Jókai Mór és Petőfi Sándor utcát találunk; de az Újtelepen-Hőstelepen is Kölcsey Ferencről, Erkel Ferencről vagy eredetileg az egyik kivégzett aradi vezérőrnagyról, Nagysándor Józsefről elnevezett utcák találhatóak.
Ám biztos vagyok benne, hogy legtöbbünknek vannak ennél is személyesebb, a nemzeti kötődést erősítő emlékei: akár felnőttkori filmélményeink, a Kőszívű ember fiai, a 80 huszár vagy a Szirmok, virágok koszorúk, vagy más közösségi alkalmak, esetleg a közelmúltból a Petőfi 200 emlékév valamelyik eseménye.

És igen, március a tavasz eljövetelét, a természet újraéledését is jelenti. A szabadságharc költője nem csak irodalmunk egyik legszebb szerelmes versét, a Szeptember végén-t írta, hanem a „Szabadság, szerelem, e kettő kell nekem” vers soraival az emberi érzelmek, a mi érzelmeink összetettségét-teljességét is hirdette. Nemzeti érzelmeink, szabadság vágyunk az emberi létezésből adódó természetességgel keverednek személyes vágyainkkal, érzelmeinkkel, lelkünk akár teljesen más irányú rezdüléseivel.

C.) A legmeghatározóbbak azonban talán gyermekkori élményeink.
Már csömöri kisiskolásként különleges, büszke érzés kerített hatalmunkba, amikor feltűztük a nemzeti színű kokárdát vagy először elszavaltuk, akár csak otthon, magunknak, szüleinknek, a Nemzeti dalt. Biztosak lehetünk benne, hogy ugyanazt érzik a mai diákok is, közöttük a nemsokára ünnepi műsort bemutató 2/C és 4/A, illetve a szlovák osztályok diákjai, a Furmicska Néptánc Egyesület ifjú tagjai
Sőt, kitekintve itt, a Hősök terén sorakozó, a helyi óvodások és kisiskolások által elhelyezett megannyi nemzeti színű zászlócskára, elmondhatjuk: talán már a legkisebbeket is megérintette március idusának semmihez nem hasonlítható hangulata.

Gyermekek és szüleik ugyanazzal az izgalommal várják az első március 15-i ünnepi fellépések, szavalatok pillanatait, amelynek emlékei később biztosan meg is szépülnek.
A sok-sok visszajelzésből tudom, hogy akik itt voltak egy éve az ünnepi műsor alkalmával, azoknak feledhetetlen élményt jelentett az iskolások produkciója, benne a Jókait játszó harmadikos kisfiú tökéletes játéka, a gaz Metternichet emlegető szenvedélyes szónoklata.
Kívánom, javaslom mindannyiunknak, hogy elsősorban ne a politikusok, szónokok beszédeire, hanem gyermek- és ifjúkori pozitív emlékeinkre, vagy akár felnőttkori, személyes, szívünket megérintő élményeinkre hagyatkozzunk akkor, amikor március tizenötödike eszméjét akarjuk őrizni!

Köszönöm, hogy meghallgattak!

Éljen a magyar szabadság! Éljen a haza!

Huszári Kata színművésznő – Csömör Díszpolgára kitüntetett

Huszárik Kata 1971 szeptemberében született Budapesten. A XI. kerületben található Mérnök utcában járt általános iskolába. Az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnáziumában érettségizett magyar-történelem szakon.
Anyai nagymamája Petress Katalin varrónő, nagypapája Nagy László hűtőgépszerelő. Apai nagyszülei, Pálinkás Mária és Huszárik János, parasztok voltak: „… tót nagymamám hordta a népviseletet, ugyanúgy, mint itt a csömöri nénik. Amikor ideköltöztünk, ez volt az egyik oka annak, hogy rögtön otthon éreztem magam. Olyan volt, mintha a nagymamámat látnám az utcán.” – beszél települési kötődéséről.
Közel tíz éve költöztek Csömörre. Fia, Boda Gergely Zoltán, idén érettségizik és a Vasas színeiben atletizál. Párja, Jász Attila költő, az Új Forrás irodalmi folyóirat főszerkesztője.
Huszárik Kata felsőfokú tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, 1994-ben fejezte be Zsámbéki Gábor osztályában.

Igazi művész családba született. Édesanyja Nagy Anna, Jászai Mari-díjjal kitüntetett színésznő, érdemes művész. Édesapja Huszárik Zoltán, ismert rendező, a magyar filmtörténet egyik meghatározó alakja. Édesapját igen korán, 10 éves korában elveszítette, így édesanyja nevelte, akivel a mai napig nagyon szoros a kapcsolatuk. Több évig nagy sikerrel adták elő közös estjüket, a Lázár Ervin novelláiból készült Fény-játékokat. 2011-ben létrehozták a Huszárik Zoltán Alapítványt. 2020 februárjában az alapítvány a csömöri a Petőfi Sándor Művelődési Házban rendezett filmtörténeti kuriózumnak tekinthető kiállítást a rendező rajzaiból, grafikáiból.
A filmművészeti főiskola befejezése után, 1995 és 2001 között tagja volt a fővárosi Katona József Színháznak. Ezt követően több mint egy évtizedig a Szolnoki Szigligeti Színházban játszott. 2013-2014-ben a Nemzeti Színház vendégművésze, 2014 és 2020 között a független, kísérletező színházként működő fővárosi Maladype társulat tagja volt. Színházi pályája során mintegy nyolcvan előadásban szerepelt.
Több nagysikerű filmben szerepelt, így pl. Koltai Róbert Szamba című filmszatírájában, a Hippolyt Nóti Károly- Zágon István-féle feldolgozásában és a Béres cseppek atyjának életét feldolgozó, Gyöngyössy Bence által rendezett Feltaláló című életrajzi drámában.
Huszárik Kata kiemelkedő színészi munkáját 2003-ban a drámai művek megjelenítésért Mensáros László-díjjal, a közönség szavazatok alapján 2017-ben Arany Medál-díjjal, 2019-ben pedig a legmagasabb állami színművészeti kitüntetéssel, Jászai Mari-díjjal ismerték el. Szakmai életútja alapján kijelenthető: igen sokoldalú színházi-filmes-tévés személyiség.  Tévés szerepei közül megemlítendő a Barátok közt és a Kisváros című sorozat. Emellett rendszeresen szinkronizál. Más televíziós munkákat is végez: műsort vezetett az M1 csatorna Balatoni nyár reggeli magazinban, majd később az M5 Multiverzum – A tudomány határtalan ismeretterjesztő adásaiban. A Család-barát magazinjának egyik állandó, illemtan című rovatának szereplője.
Író-olvasó találkozókat vezet a József Attila Színházban és a csömöri Petőfi Sándor Művelődési Házban.
Társadalmi szerepvállalásai közül kiemelendő, hogy a testi és szellemi fejlődésükben rászoruló kisgyermekek speciális terápiás támogatását végző Gézengúz alapítvány követe.
Huszárik Kata településünkre költözése után szinte azonnal bekapcsolódott a helyi közösségi, kulturális életbe. Rendszeres műsorvezetője a művelődési ház és az önkormányzat által szervezett nemzeti ünnepi rendezvényeknek. 2018 februárjától szervezője és házigazdája a havonta megrendezett Más kép író és olvasó találkozóknak, valamint a Más kép szemtől szembe előadássorozatnak. Személyisége, kapcsolatteremtő képessége és a hazai kortárs irodalom iránti lelkes-értő elköteleződése meghatározza a hazai irodalmi és művészeti élet kiemelkedő szereplőivel folytatott beszélgetések különleges hangulatát. A Más-kép előadássorozat létrehozásáért, szervezőtársaival közösen, 2019-ben Csömör kincse-díjban részesült.
Az utóbbi év helyi közösségi eseményeinek is aktív résztvevője. Településünkön élő neves színésztársaival együtt védnöke volt a Mesélj Csömör, Olvass Velünk! című, sikeres felolvasó rekordkísérletnek. Az utóbbi évtized legnagyobb csömöri egyházi rendezvényén, a Magyarországi Evangélikus Egyház Északi Egyházkerülete által szervezett Találkozó Veled missziói napon műsorvezető háziasszonyként működött közre a sportcsarnokban.
„Nagyon erős a teremtett világ szépségéhez, a természethez való kötődésem, legalább akkora lelki élményt tud adni egy-​egy táj, rét, fa, erdő, mint egy templom.” – vallja a településünk természeti adottságait, a családi-kertes otthon nyugalmát nap-nap mint megélő színésznő az Evangélikus élet című hetilapban készült interjúban.

Csömör Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete Huszárik Katának több évtizedes kimagasló művészi-előadói tevékenységéért és a település közösségi-kulturális életében vállalt lelkiismeretes és elkötelezett munkájáért, a település jó hírének öregbítéséért Csömör Díszpolgára címet adományozott.

Gloria Victis Közhasznú Alapítvány – Csömör Községért Emlékérem kitüntetett

„Csömör nagyközség konzervatív értékrendű szervezeteinek tagjaiként a kommunizmust és a nácizmust a XX. századi eszmerendszerek két rút vadhajtásának tekintjük.” — kezdődik a Gloria Victis Alapítvány hitvallása.
Az alapítványt 2005 áprilisában hozta létre id. Bátovszki György, Bősze László és Winkler János. A működésüket koordináló kuratórium kezdetben a következő tagokból állt: Dömötör Zoltán, Endrédy Miklós, Fábián Pál titkár, Dr. Marinovich Endre, Mátyás Sándor elnök, Dr. Rátóti Benő, Dr. Szigeti Mihály. Később, elhalálozások okán, tagja lett a kuratóriumnak Bátovszki György és Dr. Rátótiné Görög Ágnes. A kurátorok közül többen Csömör díszpolgára címben részesültek.
A szervezet kezdeményezésére és megbízásából épült fel a Gloria Victis Emlékmű a csömöri temető mellett. Víg János gödöllői szobrászművész és restaurátor művét 2006. október 21-én, az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából avatták fel. A kommunizmus 100 milliónyi áldozatának tiszteletére épült, úgynevezett ikeremlékmű közadakozásból, Csömör Nagyközség Önkormányzatának anyagi támogatásával jött létre.
A rendkívül nagy érdeklődés mellett lezajlott avató ünnepségen Tőkés László erdélyi református püspök és Wittner Mária országgyűlési képviselő mondott beszédet, az esemény fővédnöke a Fidesz elnöke, Orbán Viktor volt. Valósággá váltak a felszólaló Bokor Imre hadtörténész szavai: Csömör történelmi zarándokhely lett.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc és általában a kommunizmus áldozatainak emléke előtt adózó hazai és nemzetközi szervezetek képviselői, az érdeklődő magánszemélyek azóta is rendre felkeresik az emlékművet, nem csak a különböző ünnepi megemlékezések alkalmával, hanem a hétköznapokban is.
A hazai és a nemzetközi politikai, kulturális és tudományos élet neves személyiségeinek egész sora tette már tiszteletét a kultikus helyen: a már említett Tőkés László és Wittner Mária mellett Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetsége elnöke, Mága Zoltán hegedűművész, Dr. Szakály Sándor, a VERITAS Történetkutató Intézet főigazgatója, Bokor Imre, Magyar Justitia Bizottság elnöke, Tuzson Bence országgyűlési képviselő. Gyakran fordulnak meg itt nagykövetek, külföldi politikusok, ismert közéleti-társadalmi szereplők.
Csömörön lakó neves személyiségek, mint dr. Bándi Gyula egyetemi tanár, az alapvető jogok biztosának a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó helyettese vagy Sasvári Sándor, színművész-musical énekes is rendszeres vendégei az emlékműnél rendezett eseményeknek.
Több szervezet, közösség állított itt már emléktáblát, így pl. a magyarországi ukrán nemzetiségi önkormányzat Holodomor emlékművet avatott. Ezenkívül Molotov-Ribbentrop paktumra emlékeztető táblával, illetve a katyni lemészároltak, továbbá a kommunizmus magyarországi cigány és zsidó áldozatai előtt tisztelgő márványlapokkal is gazdagodott az itteni emlékfal.
Csömör Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének döntése értelmében 2018 óta a Gloria Victis Emlékmű a helyszíne az alapítvánnyal közösen meghirdetett, az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett községi ünnepi megemlékezésnek.
Az alapítvány tevékenysége szerteágazó. Kitüntetést alapítottak, melynek emlékplakettjét Liechtenstein hercege is átvehette már. Több szakmai konferenciát tartottak a helyi polgármesteri hivatal dísztermében. Könyveket gondoznak, ennek részeként a helyi önkormányzattal közös kiadásban látott napvilágot 2017-ben Medvigy Endre szerkesztésében a Sinka István verseit, prózai írásait, sajtónyilatkozatait tartalmazó Nevem végtelenben című könyv.
2018-ban pályázatot írtak ki középiskolás diákok számára Nagyszüleim mesélték – családi történet a kommunista korszakból címmel.
Az alapítvány tevékenységét a luxemburgi Fondation du Mérite Européen kitüntetéssel is elismerte 2023 novemberében, a nemzetközi szervezet díszoklevelét Magyarország berlini nagykövetségén vehették át.

Csömör Nagyközség Önkormányzata a csömöri székhelyű Gloria Victis Alapítványnak két évtizedes, a települési közösségért végzett és a nemzeti emlékezet, illetve az antikommunista eszmeápolás valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc eszmeiségének megőrzésében, — hazai, és nemzetközi viszonylatban — folytatott elkötelezett és áldozatos munkájának elismeréseként Csömör Községért Emlékérmet adományozott.

Csömöri Szent Rita Karitász Közösség – Csömör Községért Emlékérem kitüntetett

A helyi római katolikus egyházközségben — hasonlóan az evangélikus, a baptista és a református gyülekezethez — a rászorulók segítése, az egyedül élő idősek támogatása, a társadalmi szolidaritás érvényesítése a bibliai parancs okán mindig is jellemző közösségi tevékenység volt.
A Csömöri Szent Rita Karitász Közösség több mint egy évtizeddel ezelőtti megalakulásával azonban minden korábbinál szervezettebbé és hatékonyabba vált az ez irányú együttes cselekvés a katolikus közösség körében. Az egyház csömöri segélyszervezetét 2013 februárjában hozták létre. Megalakulásukkor a csoport létszáma 30 fő volt, tagjai között evangélikus és nem vallásgyakorló önkéntes is dolgozik. Mottójuk: „Csömöriek a csömöriekért”, amiből az is következik, hogy csak helyi lakosokat támogatnak, így a közösségnek adott támogatások minden esetben Csömörön élő rászorulóhoz jutnak el, politikai, vallási, etnikai megkülönböztetéstől függetlenül.
2013-2018 között Kákonyi Anett, majd 2019-től Juhász Bence irányítja a csoportot. Elmondásuk szerint azonban náluk feladatok vannak és nem pozíciók, hiszen minden önkéntes tagnak ugyanolyan beleszólása van az egyes ügyekbe, ezért is nagy veszteség számukra, hogy az elmúlt években három alapító tagjuk is elhunyt.
Az állandó önkéntesek mellett munkájukat gyakran segítik olyan települési közösségek, akik kérés esetén azonnal bekapcsolódnak kampány jellegű akciókba, mint például az egyházon belül működő ifjúsági hittanos csoport vagy a német nemzetiségi önkormányzat tagjai.
A Csömöri Karitász tagjai így foglalják össze szervezetük fő célját: „Segítjük a csömöri hátrányos helyzetű családokat, egyedülálló, idős embertársainkat, azokat a leginkább rászoruló testvéreinket, akiknek a legalapvetőbb szükségletek is komoly anyagi megterhelést jelenthetnek.”
Tevékenységük igen szerteágazó. Ezen belül is külön kiemelendő, hogy a számos akció mellett jelenleg 150 helyi rászoruló családot segítenek rendszeresen: a téli hideg időszakban több száz mázsa tűzifát osztanak szét, tartós élelmiszert vagy éppen ruha-, illetve bútoradományt juttatnak el hozzájuk, sőt, sokak számára rezsitámogatást biztosítanak. Alkalmi akcióik során többszáz kg liszt, cukor, tészta, konzerv és egyéb tartós élelmiszer jut el a rászorulókhoz, az önkormányzati támogatásokkal összehangoltan.
Kiemelt céljuk, hogy a támogatásokkal egyúttal közösséget is teremtsenek, ezért a tárgyi adományok mellett családi mozi- és cirkuszbelépőkkel vagy éppen gyermeknapi programok szervezésével segítik az érintettek családi-közösségi élményszerzését.
Nagy hangsúlyt kap náluk a gyermekek iskoláztatási támogatása. „Hisszük, hogy kemény munkával, tanulással, és akarattal a legkilátástalanabb helyzetből is ki lehet törni, és ha szervezetünk ehhez bármilyen formában is hozzá tud járulni, azt lehetőségeinkhez mérten meg kell tennünk.” vallják. Tehetséges gyermekeknek szánt motivációs pályázat, ingyenes nyelvtanfolyamok, szeptemberi iskolakezdés előtt anyagi támogatás is fémjelezte már ez irányú elkötelezett tevékenységüket.
A csömöri karitászosok a település társadalmi-közösségi életének fontos szereplői, a faluközösség meghatározó tagjai. Nem csak azért, mert a helyi nagyobb boltokban, a Coop vagy a Príma üzletekben rendszeresen találkozhatunk az adományokat gyűjtő, piros ruhájukon a „szeretet lángját” avagy a „lángoló keresztet” viselő aktivistáikkal, hanem azért is, mert rendszeresen részt vesznek a különböző települési programokban, gazdagítva ezzel Csömör összetartó, civil közösségét. Mindennek látványos alkalmai a hagyományos nagyrendezvények, mint például a hájastészta- és fánksütő versenyen lelkes főzőcsapatuk, a Csömöri napokon önálló civil sátruk, az Úrnapi körmeneten rendszeres díszítő tevékenységük; részesei voltak a Mesélj Csömör! felolvasó rekord kísérletnek és aktív segítői a Kárpátalján működő Aknaszlatinai Szent Család Karitász közösségnek. Kevésbé látványos, ám ugyanennyire fontos az olyan önkéntes munkájuk, mint a játszóterek gazdagítása különböző játszóeszközökkel vagy a civil szemétszedési akciókban való részvétel.
A szervezet széles kapcsolatrendszerrel rendelkezik, mely a rászoruló családok, egyedülállók segítését szolgálja: csömöri Auchan Liget Áruház, Príma Áruház, Gödöllői Coop Zrt. helyi boltja, Csömöri Mátyás Király Általános Iskola, több helyi vállalkozó és adományozó magánszemély, illetve természetesen a Szociális Alapszolgáltatási Központ. A Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel és a Váci Egyházmegyei Karitász központjával való szoros kapcsolat az adományozói szervezeti hálózatban történő hatékony együttműködést segíti, aminek részeként közreműködtek a magyar és szlovák karitász közösségi találkozóján is.

Csömör Nagyközség Önkormányzata a Csömöri Szent Rita Karitász Közösségnek a település szociálisan rászoruló, hátrányos helyzetű csömöri családok és az egyedülálló idős emberek támogatása terén végzett kiemelkedő színvonalú és önzetlen munkája elismeréseként Csömör Községért Emlékérmet adományozott.

Általános hírek

Boglárka-túra

Májusban, a boglárkavirágzás időszakában, immár hetedik alkalommal indul gyalogos túra a Csömöri Körtúra útvonalán!

Bővebben
Megszakítás